baner glowny sp 02

 

Szkola do hymnu logo

Nasza Szkoła włączy się w akcję Szkoła do hymnu. W piątek, 8 listopada, o symbolicznej godzinie 11.11, podczas uroczystego apelu z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zostanie odśpiewany 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Sprawozdanie z międzyszkolnego konkursu literackiego "Ja i Moja Mała Ojczyzna".
 
W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas 0 - III ze Szkół Podstawowych Gminy Biała Piska. Ich prace były piękne, miały wyrównany poziom merytoryczny i językowy.                                Głównym celem konkursu było promowanie piękna "małej ojczyzny" oraz popularyzowanie własnych umiejętności literackich.                                                                                             
 
Jury w składzie: p. Małgorzata Zawadzka, p. Halina Archacka, p. Justyna Połujańska - Golanko postanowiło przyznać nagrody: 
                                                                         
I miejsce - Angelika Cwalińska klasa III a za wiersz "Moja Ojczyzna" - nauczyciel opiekun - Teresa Chrostowska   
 
II miejsce - Adam Rzeszotek klasa I b za wiersz "O Polsko!" - nauczyciel opiekun - Sylwia Narewska                                                                                                                                   
 
III miejsce - przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Kożuchach - nauczyciel opiekun - Małgorzata Rąg.                                                                                                                             
 
Nagrodzone prace wyróżniają się przede wszystkim indywidualnym, twórczym podejściem do tematu, jego zrozumieniem i właściwym przetworzeniem na język literacki. Wskazują także na bliski związek autorów z ich małymi ojczyznami.
Konkurs zorganizowano w ramach Roku dla Niepodległej.

Dnia 26. 10. 2018 r. odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na uczniów klasy pierwszej. Dzień, w którym pierwszaki stają się uczniami to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego z nich, dlatego miał on bardzo podniosły i radosny charakter. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci przysięgi i dokonanie aktu pasowania w obecności rodziców, wychowawców, koleżanek i kolegów z klas zerowych oraz drugich i trzecich. Dzieci przed aktem pasowania musiały odbyć podróż po galaktyce z ufoludkiem , przed którym zdawały egzamin na poszczególnych planetach. Celem podróży była Planeta Zdobywania Wiedzy, która otwierała przed uczniami  interesujący, ale też trudny świat szkoły. Ważnym punktem programu była prezentacja najpiękniejszego polskiego tańca- poloneza. Po ceremonii uczniowie posadzili drzewko „Pierwszak” przed budynkiem szkoły, by w ten sposób uczcić 100 – lecie odzyskania Niepodległości. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie pierwszakom pamiątkowych dyplomów oraz upominków przygotowanych przez rodziców i starszych kolegów. Na koniec wszystkich gości zaproszono na słodki poczęstunek. Ten dzień był bardzo miły i pełen wrażeń. Jesteśmy przekonani, że na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
Wychowawczynie klas pierwszych składają podziękowania paniom: Teresie Chrostowskiej, Danucie Szczech, Annie Chełstowskiej i Monice Palczewskiej za pomoc w organizacji i przygotowanie rekwizytów oraz dekoracji niezbędnych podczas uroczystości.

Z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole uczniowie stworzyli wernisaż DLA NIEPODLEGŁEJ. Na wernisażu zostały zaprezentowane prace, które odnoszą się do symboli oraz wydarzeń historycznych naszej Ojczyzny, przenosząc w sferę znaku plastycznego ideę niepodległości, polskości. Wystawa prac ma na celu podkreślić, że jest to wyjątkowy rok, gdyż obchodzimy w nim 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także  zachęcić wszystkich, aby w sposób szczególny przyjrzeli się minionym wydarzeniom i zastanowili, co tak naprawdę znaczą dla nich słowa: wolność i niepodległość.

23 maja w naszej szkole odbył się pokaz rycerski pod hasłem: "Droga ku Niepodległości". Dzieci obejrzały umundurowanie oraz broń z różnych epok. Wysłuchały opowieści o drodze naszego kraju do odzyskania niepodległości.

 „Ojczyzna moja – to praojców sława,
Szczerbiec Chrobrego, cecorska buława,
To duch rycerski, szlachetny a męski,
To nasze wielkie zwycięstwa i klęski”.
Maria Konopnicka
Dnia 22 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski „Kocham Cię, Ojczyzno…” w ramach roku dla Niepodległej. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: klasy 0 – 1, klasy 2 -3 i klasy 4 – 6. Każdy uczestnik recytował wiersz o Ojczyźnie, który oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p. Sylwia Foltyńska, p. Marta Ożarowska i p. Monika Palczewska. Uczniowie, którzy otrzymali największą liczbę punktów otrzymają nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy konkursu zostali poczęstowani lizakami. Konkurs zorganizowały panie: Teresa Chrostowska, Bogumiła Karwowska, Sylwia Narewska, Danuta Rogińska, Danuta Szczech i Justyna Połujańska – Golanko. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia.

30.04.2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cóż to za rocznica? Wielu młodych ludzi stawia sobie to pytanie. Dla jednych to dzień wolny od nauki i pracy, dla innych jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, często neguje się wszelkie wartości, nudzą uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Apel był po to, aby rozważyć te ważne w historii Polski wydarzenia. Uczniowie klas IV a i VII a pod kierunkiem p. Justyny Połujańskiej Golanko i p.  Tomasza Gardockiego zorganizowali obrady sejmiku uczniowskiego.

Dnia 30. 11. 2017r. zostali wyłonieni laureaci konkursu plastycznego „Moja Ojczyzna” organizowanego przez naszą szkołę. Konkurs przeprowadzono w ramach roku dla „Niepodległej”. Oceny prac dokonało Jury w składzie: p. Iza Dziczek, p. Danuta Szczech, p. Teresa Chrostowska. Komisja dokonała oceny prac uczniów klas I – III.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „KOCHAMY CIĘ, OJCZYZNO” z okazji  Roku dla Niepodległej

REGULAMIN

1. Organizator:
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach.
2. Cele konkursu: 
a) kształtowanie uczuć patriotycznych,
b) rozwijanie umiejętności recytatorskich,
c) upowszechnianie znajomości polskiej poezji patriotycznej,
d) rozwijanie zainteresowania poezją,
e) upowszechnianie kultury żywego słowa.
3. Warunki uczestnictwa:

8 listopada 2017 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej odbyła się XVI edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”.

Celem konkursu  było kształtowanie postaw patriotycznych, upamiętnienie historycznych wydarzeń naszej Ojczyzny. Naszą szkołę podczas eliminacji reprezentowali następujący uczniowie:

• klasa 0 a -  Weronika Brodowska, Lena Krom, Zuzanna Szymańska

• klasa 0 b - Tymoteusz Januszczyk, Laura Wojsław

• klasa VI b - Oliwia Godlewska, Dominika Sieszputowska

• klasa VII a - Hubert Olszewski

Miło nam poinformować, że Dominika Sieszputowska z klasy VI b zajęła I miejsce.Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a uczniowie klas „0” także drobne upominki.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

09.06.2017r. w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku odbyło się podsumowanie konkursu pod patronatem Małgorzaty Kopiczko Senatora Rzeczypospolitej Polskiej pn. "Polska nasza Ojczyzna".

W konkursie wzięło udział 21 szkół z 8 powiatów mazurskich.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła I miejsce.

W nagrodę 28 uczniów wraz z opiekunami pojedzie 20 czerwca na wycieczkę do Sejmu i Senatu w Warszawie.

W dniu 28 marca 2018r. uczniowie klas gimnazjalnych: Adam Chełstowski, Piotr Ogonowski i Aleksander Dobrowolski wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Bohaterowie", który odbył się w Piszu w siedzibie Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Białymstoku pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W tej edycji konkursu I miejsce zdobył uczeń klasy II b gimnazjum - Piotr Ogonowski, który zdeklasował pozostałych dwudziestu uczestników.

16 maja br. z pod budynku naszej szkoły ruszył autobus pełen rozentuzjazmowanych maluchów klas 1-3 wraz z opiekunami: G. Wysocką, S. Narewską, B. Karwowską, D. Szczech, K. Wiśniewską i T. Chrostowską – przewodnikiem, na wycieczkę edukacyjną szlakiem Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kowalewie. Pani Teresa zapoznała dzieci z historią miejscowości i historią powstania Izby Pamięci Podlaskiej Brygady Kawalerii.

Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się kilku interesujących informacji oraz zobaczyli zabytkowe miejsca. Następnie, wycieczkowicze udali się do okolicznego lasu i znajdujących się w pobliżu łąk i pól, gdzie mogli poznawać,  obserwować i podziwiać występującą tam bioróżnorodność. Dzieci robiły pamiątkowe zdjęcia.

Otaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Mowa polska to jednak coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli. To przecież także skarbnica naszej kultury i doświadczeń. 21 lutego obchodziliśmy w całym kraju Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO. Jego ideą jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata  i konieczność jego ochrony, a także promocji wielojęzyczności. Został on ustanowiony w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku. W związku z tym wydarzeniem od 21 do 27 lutego w naszej szkole realizowany był projekt Tydzień z Językiem Polskim, którego głównym celem było zainteresowanie uczniów poprawnością i kulturą języka ojczystego, rozwijanie umiejętności pisania, mówienia i czytania. W ramach projektu nauczyciele języka polskiego - p. Danuta Rogińska, p. Justyna Połujańska – Golanko, p. Halina Archacka i p. Małgorzata Zawadzka zorganizowali szereg działań. Na korytarzach szkolnych umieszczone zostały gazetki tematyczne, drzwi sal lekcyjnych udekorowano znanymi cytatami, na oknach rozwieszono wyrazy z trudnościami ortograficznymi.

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach dba o wychowanie patriotyczne, społeczne i obywatelskie swoich wychowanków, dlatego chętnie przystąpiła do konkursu „Polska nasza Ojczyzna”.

Od 24.04.2017r. do 30. 04.207r. w naszej szkole realizowany był projekt „Tydzień z Polską”. W tym czasie uczniowie zachęcani byli do aktywnego udziału w życiu społeczności szkolnej, lokalnej i państwowej, kształtowano wśród dzieci tożsamość narodową oraz postawę szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych, poszerzano ich wiedzę o historii państwa i regionu, uczono odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych i państwowych. Wychowankowie mieli okazję poznać miejsca związane z historią i kulturą państwa i regionu.

Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie przedsięwzięcia były: p. Justyna Połujańska – Golanko – koordynator oraz p. Ewelina Jackiewicz – nauczycielka historii i społeczeństwa. W działania projektowe włączyła się cała społeczność szkolna: dyrektor, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

W dniu dzisiejszym w klasach I - III zostały wręczone nagrody i dyplomy uczniom za udział w konkursach: "Jesienna kompozycja", "Moja Ojczyzna"w ramach roku dla "Niepodległej", "Śmieci mniej - Ziemi lżej" - zbieramy nakrętki oraz udział w WIELKIM TEŚCIE WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE w ramach AKADEMII PUCHATKA.

27 kwietnia br. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, którego celem było m.in. propagowanie tematyki patriotycznej wśród dzieci, rozbudzanie uczuć patriotycznych i przywiązania do Ojczyzny oraz kształtowanie wrażliwości na piękno ziemi i mowy ojczystej. W spotkaniu z poezją patriotyczną uczestniczyli uczniowie klas IV – VI.

Wydarzenie to było niezwykłą lekcją patriotyzmu, dostarczyło uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

Jury – p. dyrektor Renata Łepkowska, p. Teresa Chrostowska i p. Anna Pawluk – miało nie lada zadanie, gdyż wszyscy uczniowie, biorący udział w konkursie, pięknie deklamowali utwory poetyckie o Ojczyźnie.

Laureatami konkursu zostały: Natalia Boguszewska (I m.), Weronika Konopka (II m.), Nikola Orzechowska (III m.). Nagrodę publiczności zdobyła Patrycja Markowska.

Gratulujemy!

Organizator konkursu: Danuta Rogińska

Dnia 1 grudnia 2017 r. odbyła się piękna lekcja historii i patriotyzmu. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Przeglądzie pieśni i wierszy patriotycznych, zorganizowanym przez Panie: Wiolettę Zakrzewską, Bogumiłę Karwowską i Sylwię Narewską. W przeglądzie brały udział prawie wszystkie klasy. Swoje umiejętności wokalne i recytatorskie uczniowie prezentowali zarówno indywidualnie jak i grupowo. W klasach młodszych usłyszeć mogliśmy pieśni: „Rozszumiały się wierzby płaczące” w wykonaniu kl. 0a, „Nasza Ojczyzna”(kl. I), „Rozkwitały pąki białych róż” (kl. II), „Ojczyzno ma” i „Serce w plecaku” w wykonaniu klas trzecich oraz „Piechota”, którą zaśpiewała uczennica klasy V a Kaja Mieczkowska.

20 listopada 2017r. uczniowie klas IV - VII szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum wraz z nauczycielami wzięli udział w koncercie muzycznym ,,Pieśń o Niepodległej”. Artyści agencji muzycznej zapoznali uczniów z historią pieśni żołnierskiej i patriotycznej. Była to niezwykle atrakcyjna lekcja dla uczniów,wzmacniająca  wartości patriotyczne. Koncert zwieńczył quiz muzyczny , w którym Dominka Sieszputowska z klasy VI b wygrała przepiękny album o muzyce, zaś  Hubert Olszewski (kl. VII) i Mateusz Orzechowski (kl. II a gimnazjum) otrzymali książki jako nagrody pocieszenia.

18 listopada uczniowie klas I a i I b gimnazjum wraz z wychowawcami Panią Wiesławą Grońską i Wiolettą Zakrzewską udali się do Kowalewa, by tam poznać Miejsce Pamięci Podlaskiej Brygady Kawalerii. Dzięki Panu Jerzemu Brzózka, który zaprosił przedstawicieli Ułanów uczniowie poznali historię Podlaskiej Brygady Kawalerii. Obejrzeli historyczne przedmioty znajdujące się w tamtejszej Izbie Pamięci. Młodzież odwiedziła także zabytkowy cmentarz niemiecki i grób sanitariuszki radzieckiej, na którym zapaliła znicz. Na koniec oddała Hołd Walczącym przy  Pomniku Podlaskiej Brygady Kawalerii.