baner glowny sp 02

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

O święcie tym pamiętamy również i my. 1 marca uczniowie klas drugich oraz trzecich Gimnazjum pod opieką p. Sabiny Duchnowskiej, p. Marty Ożarowskiej, p. Moniki Palczewskiej, p. Anity Kucharskiej – Bigielis podczas uroczystego apelu przedstawili historię Żołnierzy Niezłomnych oraz ich sylwetki. Informacje i wiersze przeplatane były piosenkami o bohaterach : „Przysięga”, „Marsz Zapory”, „Oskarżeni o wolność”, „Za trzydzieści srebrników sprzedani”.

Na zakończenie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mogli wspólnie zaśpiewaćKołysankę Wojenną”.

Marta Ożarowska