baner glowny sp 02

 

ŻYCIORYS

STANISŁAWA PALCZEWSKIEGO

1922 - 1975

Stanisław Palczewski urodził się 22 października 1922r. w Niedźwiadnej, pow. Grajewo. Tu też rozpoczął 1 września 1929r. naukę w siedmioletniej szkole podstawowej. Następnie uczęszczał do dwuletniej szkoły ponadpodstawowej w Szczuczynie. W tym czasie trwała II wojna światowa. Jako młody chłopiec został zabrany przez wojska hitlerowskie do obozu pracy w Działdowie. Stamtąd uciekał dwukrotnie. W związku z tym, zmuszony był do końca wojny ukrywać się.

W 1944 roku ożenił się i założył rodzinę. W latach 1945 - 47 uczęszczał w systemie dziennym do Liceum Pedagogicznego w Mrągowie, a po jego ukończeniu zostaje skierowany do pracy w Szkole Podstawowej w Bzurach w charakterze nauczyciela i kierownika tejże szkoły.

W 1953 roku wraz z żoną i trojgiem dzieci zamieszkał w Drygałach, gdzie podjął pracę na stanowisku kierownika, później dyrektora tutejszej szkoły. Pełnił zarazem funkcję Gminnego Dyrektora Szkół. Dzięki jego staraniom dobudowano nową część szkoły, którą oddano do użytku 13 października 1973 roku. Od tej pory dzień 13 października stał się lokalnym "Świętem Szkoły".

W latach 1955 - 58 uczył się w trzyletnim Zaocznym Studium Nauczycielskim w Olsztynie. Ukończył kierunek: matematyka z fizyką.

22 lutego 1973 roku rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Olsztynie na kierunku: pedagogika. Studia przerwała śmierć.

Zmarł 28 grudnia 1975r.

Serdeczny, śpieszący z pomocą wszystkim potrzebującym. W każdym widział dobro i zdolności, które trzeba wyzwolić, mądrze pielęgnować i kształtować. Był także wzorem pracowitości i odpowiedzialności, a jednocześnie nieustępliwości wszędzie tam, gdzie chodziło o dobro oświaty i jej pracowników. Swą osobistą, twórczą działalnością i pracą reprezentował najpiękniejsze wartości: uczciwość, życzliwość, pracowitość.

Za całokształt pracy zawodowej i społecznej Stanisław Palczewski otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.: w 1963r. Srebrną Odznakę Honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur", w 1972 r. Złotą Odznakę ZNP, w 1972r. Odznakę "Zasłużony Pracownik Rolnictwa", w 1975r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Ślady jego życia, pracy i pasji odnajdziemy w Kronice Szkoły Podstawowej w Drygałach.

Tu też odnajdziemy pamiętną datę 13. 10. 1998 roku, kiedy to nasza szkoła otrzymała sztandar i imię Stanisława Palczewskiego.

Tak, więc długo pozostanie On w pamięci wdzięcznych Mu ludzi, współpracowników, kolegów i koleżanek oraz uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Drygałach.

 

Dzieci o patronie

 

 

O Patronie    O Patronie naszej szkoły
 "My Patrona dobrze znamy,
Zawsze o nim pamiętamy.
Uczył matmy i fizyki,
lubił dobre mieć wyniki.
Swoich uczniów też pilnował
żeby nikt nie wagarował.
W starej szkole ciasno było,
dobudował nowe skrzydło.
Lat dwadzieścia dziewięć temu,
trzynastego października
nową szkołę oddał uczniom,
były władze i muzyka.
Piękne klasy. korytarze,
O tym każdy uczeń marzył.
Nowe ławki i stoliki
W gabinecie do fizyki.
Wdzięczni aż do dziś jesteśmy,
Za warunki do nauki.
Uczyć pilnie się będziemy.
Dumę szkole przyniesiemy."
                  O Patronie rozbrzmiewa pieśń nowa,
więc radosny podaję jej ton.
O Stanisławie Palczewskim te słowa
dziś dźwięczą donośnie, jak dzwon.
 
Uczył dzieci, ciężko pracował,
żył prosto, zwyczajnie, jak my.
I szkołę nam nową zbudował,
na pamiątkę tamtych dni.
 
Serdeczny, życzliwy, śpieszący z pomocą,
tak mówią o nim, ci co go znali.
Lecz spójrz Jego ordery się złocą,
to znak, że go kochali.
 
Jeśli wątpisz w prawdziwość tych zdarzeń,
to póki czas, nie zwlekaj zapytaj
Spójrz na Sztandar i szkołę marzeń,
jej imię z tablicy odczytaj:
Szkoła Podstawowa im. St. Palczewskiego w Drygałach

 

Uczniowie klasy IIa pod kierunkiem
mgr B. Antoniak rok szkolny 2002/2003

 

 

Autorzy: Klasa I „b” pod kierunkiem
mgr Krystyny Wiśniewskiej

ZP baner 600x600px

baner profilaktycy

U MALUCHÓW

W SPORCIE

Mamy Mistrza !!!

04 kwiecień 2009

Nasi uczniowie brali udział w zawodach tenisa stołowego o puchar „Gazety Olsztyńskiej”. W zawodach w woj. Warmińsko-mazurskim wzięły udział 52 gminy, które podzielono na 12 grup. Naszą gminę przydzielono w I rundzie do XI grupy (Biała Piska, Ełk, Orzysz). Z naszej...

Wysoka forma tenisistów!

28 wrzesień 2009

Nasi uczniowie 26 września w Orzyszu wzięli udział w zawodach tenisa stołowego inaugurujących rok sportowy 2009/2010. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI ...

Wysoka forma tenisistów!

28 wrzesień 2009

Nasi uczniowie 26 września w Orzyszu wzięli udział w zawodach tenisa stołowego inaugurujących rok sportowy 2009/2010. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI...

Gminne eliminacje już za nami.

28 październik 2009

Dnia 17 października byliśmy gospodarzami gminnych eliminacji Turnieju Tenisa Stołowego Szkół Wiejskich LZS. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. Nasi zawodnicy jak zwykle wykazali się wysoką formą. Reprezentanci Zespołu...

Biegi uliczne

29 październik 2009

W październiku odbyły się dwie edycje biegów ulicznych (przełajowych). Pierwsza na szczeblu gminnym (02.10 w Białej Piskiej) a druga na szczeblu powiatowym (28.10 w Rucianem Nidzie). W obu edycjach I miejsce zajęła nasza uczennica Katarzyna...

certyfikat dobrze zaprojektowana szkola m