30 listopada uczniowie klasy 2b wróżyli na różne sposoby. Radości było wiele i wiary, że wróżby spełnią się.
Międzynarodowa kampania „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” ma na celu eliminację przemocy ze względu na płeć w różnych formach. Trwa od 25 listopada do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem tych praw.
Kampania „Biała Wstążka" – to międzynarodowa kampania angażująca mężczyzn do włączenia się w działania przeciw przemocy wobec kobiet. Została zainicjowania w 1991 r. w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu, kiedy 25- letni Marc Lepine zastrzelił 14 studentek w budynku montrealskiej politechniki, jako protest by kobiety kończyły studia techniczne zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowało około stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięli do ubrań białą wstążkę. Co roku w rocznicę tych wydarzeń w ponad pięćdziesięciu krajach świata odbywają się symboliczne marsze "Białej Wstążki", których uczestnicy przypominają o wciąż zdarzających się przypadkach przemocy wobec kobiet i apelują o reagowanie na przemoc w otoczeniu.
1/3 kobiet doświadcza przemocy ze względu na płeć.
To może być Twoja sąsiadka, kasjerka w sklepie, pielęgniarka w punkcie szczepień, a nawet policjantka. Czy masz pewność, by za ścianą Twojego mieszkania było bezpiecznie?
Słyszysz, widzisz, a może tylko podejrzewasz, że pewne rzeczy mają miejsce.
Nie czekaj! Reaguj! Bezpieczeństwo innych zależy też od CIEBIE.
MOCĄ W PRZEMOC
25 listopada pokaż, że jesteś prawdziwym mężczyzną.
Przypnij sobie, koledze, tacie białą wstążkę.
Pokaż, że nie zgadzasz się by inni traktowali KOBIETY w nieludzki sposób.
Pokaż, że szanujesz kobiety.
Nie zakrywaj oczu. Otwórz usta i mów o godności drugiego człowieka.
Nie bądź ślepcem. Masz MOC a nie NIEMOC.
Opracowała pedagog szkolna Justyna Gacman-Magiera
Organizatorzy
24 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przeglądzie pieśni patriotycznych . Swoimi występami podkreślili jak ważna jest pamięć o historii kraju. Wykonane utwory przypomniały nam drogi do wolności, a uczniowie wykazali prawdziwie postawy patriotyczne. Jesteśmy z Nich dumni.
10 listopada 2022 r. społeczność szkolna upamiętniła 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas: 3a, 5b, 6a, 7a i 8b pod kierunkiem p. Wioletty Zakrzewskiej, p. Sabiny Duchnowskiej i p. Danuty Szczech przygotowali słowno – muzyczny spektakl o smutnej przeszłości naszej Ojczyzny i walkach o jej wolność. O godzinie 11:11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu” wszyscy uroczyście odśpiewali hymn Polski, a całą uroczystość zakończyło wysłuchanie przepięknej i dającej do myślenia piosenki pt. „Co to jest niepodległość?”.
W piątek 25 listopada dzieci klasy pierwszej obchodziły ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji dzieciaki przyniosły do szkoły ulubionego pluszaka. Zapoznały się z historią tego święta, obejrzały prezentację dotyczącą misia, bawiły się misiami, śpiewały piosenki, a także wykonały prace plastyczne obrazujące misie.
26 października 2022 r. odbył się uroczysty apel upamiętniający setną rocznicę urodzin Stanisława Palczewskiego – patrona szkoły. Uczniowie klasy 5a pod kierunkiem p. Sabiny Duchnowskiej przygotowali i przedstawili szczegółowe informacje o życiu i działalności tego zasłużonego dla lokalnej społeczności działacza. Zaprezentowane zostały również zdjęcia z kroniki szkolnej oraz prywatnych zbiorów, na których ukazana była postać pana Stanisława. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście w osobach byłych dyrektorów i nauczycieli naszej szkoły, z których część znała go osobiście. Wśród nich był p. Michał Żarski, który podzielił się własnym wspomnieniami związanymi z osobą Stanisława Palczewskiego oraz z działaniami na rzecz ustanowienia go patronem naszej placówki.
27 października 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach odbyła się uroczystość Ślubowania i Pasowania na uczniów pierwszoklasistów. Uczniowie powitali zaproszonych gości: Panią Burmistrz Białej Piskiej – Beatę Sokołowską, Dyrekcję Szkoły, uczniów klas 0 – III wraz z wychowawcami, rodziców i opiekunów naszych pierwszaków, jak również pracowników obsługi i administracji. Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu pierwszoklasistów, która rozpoczęła się przepięknym tańcem poloneza. Po części artystycznej przyszedł czas na ceremonię ślubowania i pasowania na uczniów. Były również życzenia i upominki wręczone przez rodziców, dyrekcję, panią Burmistrz oraz wychowawcę. Po skończonej uroczystości, mali bohaterowie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy, wspaniałych przyjaźni zawartych w murach naszej szkoły!
Uroczyste wręczenie Wyprawki Czytelniczej kampanii "Mała książka - wielki człowiek".
W dniu 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach na temat świadomości i ryzyka cukrzycy, zdobyli wiedzę na temat właściwej diety oraz działań profilaktycznych, oraz na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie chorej w przypadku problemów. Uczniowie mieli na swoich ubraniach logo światowego dnia cukrzycy oraz utworzyli niebieski krąg reprezentujący kampanię. Logo w postaci niebieskiego koła zostało przyjęte w 2007 roku po uchwaleniu rezolucji ONZ w sprawie cukrzycy. Niebieskie kółko to globalny symbol świadomości cukrzycy. Oznacza jedność globalnej społeczności diabetyków w odpowiedzi na epidemię cukrzycy. Jesteśmy dumni z faktu, iż nasza szkoła była jedną z trzech szkół w Europie, a jedyną w Polsce, które podjęły i zarejestrowały swoje działania w Międzynarodowej Fundacji Diabetologicznej – International Diabetes Federation. #światowydzieńcukrzycy, # worlddiabetesday
W dniach 10-21.10.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach uczestniczyli w Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek2022. W tym czasie podczas zajęć edukacyjnych uczniowie zdobywali i rozwijali swoje umiejętności kodowania. Najmłodsi uczniowie kształcili umiejętności matematyczne, zabawy na macie, wykorzystywali klocki KORBO. Starsi uczniowie rywalizowali na platformie CodeCombat, Minecraft Education Edition programując w języku Python, wykonywali zadania programistyczne szyfrując.
Pomimo, że tydzień kodowania już minął, nasi uczniowie kodują dalej.
W tym roku przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić ten wyjątkowy i ważny dla każdego patrioty dzień, przedstawiciele społeczności uczniowskiej wraz z Panią Dyrektor - Barbarą Barwikowską i nauczycielkami języka polskiego -p. Haliną Archacką i p. Małgorzatą Zawadzką uczestniczyli w uroczystych obchodach tego święta, zorganizowanych przez Burmistrz Białej Piskiej –Panią Beatę Sokołowską i M-GOK.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy pierwszej przystąpili do ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który prowadzi kolejną edycję kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Celem projektu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, które dopiero rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. Jest to zachęta do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Aby zrealizować ten bardzo istotny cel, każde dziecko klasy pierwszej szkoły podstawowej otrzyma specjalną Wyprawkę Czytelniczą. Uroczyste wręczenie odbędzie się podczas ceremonii Ślubowania klasy pierwszej. Zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w tym projekcie, ponieważ jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania. Dzięki Wyprawce może się ona stać prawdziwą przyjemnością. Więcej informacji o kampanii „Mała książka – wielki człowiek” znajdziecie na stronach internetowych: www.wielki-czlowiek.pl oraz www.instytutksiazki.pl
Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach przystąpili do XIV edycji programu o bezpieczeństwie pierwszoklasistów AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA. Dzięki projektowi najmłodsi uczniowie mogą zdobywać przydatną wiedzę na temat zasad dbania o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo dziecka jest bardzo ważne. Zwłaszcza wtedy, gdy najmłodsi stają przed wyzwaniem przekroczenia progu szkoły po raz pierwszy. Właśnie dlatego powstała „Akademia Bezpiecznego Puchatka” – program edukacyjny, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami.